Kuvvetli Yağmur Dakika Dakika İstanbul’a Geliyor! Harita Mor’a Dönüyor, Saat Verildi, İstanbul’u Sel Götürecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, Marmara Denizi üzerinden İstanbul’a doğru geniş bir yağış kütlesi yaklaşıyor. Bu durumun akşam saatlerinde şehirde yağış ve trafik yoğunluğuna sebep olabileceği belirtiliyor.

YAĞIŞ UYARISI VE OLUMSUZLUKLAR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 34 kente “sarı” kodlu yağış uyarısında bulundu. Vatandaşlar, ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, kuvvetli rüzgar, hortum ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıldı. Bu uyarıları Prof. Dr. Orhan Şen de destekleyerek, yağışların bugün doğu illerinde etkili olacağını ve bugün İstanbul’da kuvvetli yağış beklendiğini açıkladı.

HAVA DURUMU DETAYLARI

Yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde parçalı ve çok bulutlu bir hava beklenirken, Marmara’nın kuzeyi, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Doğu Akdeniz, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Antalya’nın iç kesimlerinde sağanak yağışlar görülecek. Özellikle Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Sinop, Sivas, Kahramanmaraş ve Osmaniye çevrelerinde kuvvetli yağışlar öngörülüyor.

Rüzgar genellikle kuzeyli, güney ve doğu kesimlerde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esecek; kuvvetli yağış beklenen yerlerde ise yağış anında yer yer kuvvetli olarak esecek.

HAVA DURUMU UZMANINDAN DEĞERLENDİRME

Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen’in hava durumu değerlendirmesine göre, yağışlar özellikle gece saatlerinden itibaren kuvvetli görünecek. Mardin’den başlayarak Sivas, Samsun, Kahramanmaraş ve Diyarbakır’da kuvvetli yağışlar bekleniyor. Doğu bölgelerinde yaşanabilecek yağışların büyük sorunlara yol açmayacağı belirtilirken, yıldırım düşme ihtimali olduğu da vurgulandı.

SICAKLIK VE UZUN DÖNEMLİ TAHMİNLER

Prof. Dr. Orhan Şen, sıcaklık konusunda da değerlendirmelerde bulundu. İstanbul’da sıcaklığın 16-17 derece civarında seyredeceğini belirten Şen, uzun dönemli ortalama sıcaklıklara da dikkat çekerek mevsim normalleri civarında seyredileceğini ifade etti.

Bu durumla birlikte tozun dağılacağı ve kıştan bir gün sonraya kadar ısınmanın yaşanacağı öngörülüyor. Prof. Dr. Orhan Şen’in verdiği bilgilere göre, İstanbul’da kuvvetli yağışların yanı sıra 3-4 gün boyunca sıcaklığın yine 16-17 derece civarında seyretmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x