Kayıplarını arayan depremzedelerden Meclis’e: Komisyon kurulmasını reddetmeyin

Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili yerle bir eden depremlerde yakınlarını kaybedenler, depremde yıkılan eski Hatay Meclis binasında bir araya geldi. Kayıp yakınları adına açıklama yapan Deprem Mağdurları ve Kayıp Yakınlarıyla Dayanışma Derneği (DEMAK) Başkanı Selahattin Kaban, 13 aydır kayıplarını aradıklarını belirtti. Bu konuda araştırma yapılmasını istediklerini dile getiren Kaban, şunları söyledi:

“Kayıplarımız için verilen önergeler reddedildi. Gönderilen dilekçelerden tatmin edici yanıtlar gelmedi. Biz 5 bakanlığın ortak bir çalışma başlatmasını ve kayıplarımızın bulunması için verilen önergelerin kabul edilmesini talep ediyoruz. Aileler, psikolojik olarak çok kötü durumdalar. Evlatlarını, ailelerini, kardeşlerini istiyorlar. Mezarları olsun istiyorlar, mezarları. Komisyon kurulmasını reddetmeyin. Fethi kabirlerin tekrar yapılması, hastanelerdeki hastaların tekrar bizlere bildirilmesi, molozların tamamlanması, sevgi ve yaşlı bakımevlerinde bulunan depremzede varsa bizlere bildirilmesini talep ediyoruz. Buradan Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza ve 600 milletvekilimize sesleniyorum; deprem ülkemizin herhangi bir bölgesinde olabilir. Bir Doğal Afet Bakanlığı kurularak hem kayıplarımız için hem de yaşanabilecek felaketlerin önlenmesi adına çözüm üretilmesini istiyorum”

ODATV KAYIP YAKINLARININ SESİNİN DUYULMASI İÇİN ÇALIŞTI

Odatv editörü Gözde S. Kadıoğlu, 6 Şubat depremleri sonrası haber alınamayan kayıp depremzedelerin aileleri ile iletişime geçerek seslerinin duyulmasına yardımcı oldu. Odatv resmi YouTube kanalında da yayınlanan mini belgeseller Türkiye’de gündem oldu ve kısa süre sonra İçişleri Bakanlığı’nın başlattığı çalışma ile kayıp cenazelerden birine ulaşıldı. Ardından ek ifadeler istenerek Interpol araması için başvuruda bulunuldu.

Odatv belgeselinin yankıları sürüyor.. Interpol devreye girdi..Güncel
Odatv belgeseli ses getirdi: İçişleri Bakanlığı çalışma başlattı.. Bir çocuğun cenazesi bulunduGüncel
Bakanlık “Yok” diyor, Odatv belgeleriyle açıklıyor… 37 depremzede çocuk kayıp..Güncel
Deprem kayıpları… ‘Fethi kabir’ muamması… Bahçelerdeki mezarlarGüncel
Kayıp depremzedeler dosyasını açtık.. Türkiye Odatv’den okuduGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x