Kavurucu sıcaklar kapıda… Tarih verildi


Meteoroloji uyardı… Türkiye bu yılın şimdiye kadarki en sıcak günlerine hazırlanıyor, hafta sonu özellikle Aydın, Muğla ve İzmir çevresi adeta kavrulacak.

Kıyı Ege’de sıcaklık gölgede 41°C’ye kadar çıkacak, 2-3-4 Haziran’da tüm batı ve güney bölgeler için mevsim normallerinin 8 ila 10°C üstünde seyredecek.

Sıcak hava en çok Türkiye’nin güneyini etkileyecek ama Marmara ve İç Anadolu bölgeleri de hızla ısınacak.

İstanbul’da bu pazardan itibaren hava 3 gün süreyle 30°C’nin üzerinde seyredecek. Marmara’daki deniz kıyılarında su sıcaklıkları 20°C civarında, denizler yine serin sayılır ama hava epey sıcak olacak.

Bir süredir bu kadar sıcak bir hava yaşamamış olan İstanbul’da kendimizi öğle güneşinden biraz korumalıyız, yılın ilk “yüksek sıcaklık” uyarısını dikkate almakta yarar var.

Bugün ise bahar sağanakları yine Ankara çevresi ile Karadeniz’in iç kesimlerinde, Doğu Anadolu ile Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde kuvvetli olacak. Yağışlar sırasında özellikle Çorum-Yozgat-Amasya arasında dolu yağışı da etkili olabilir.

Doğu Karadeniz’de kuvvetli yağışlar kaydedildi ama hava hafta sonu Karadeniz kıyılarında da açık olacak.

Dünyaya bakınca yüksek sıcaklıklarla boğuşan Uzak Doğu ve Güney Amerika öne çıkıyor.

Hindistan-Çin arasında şimdiden 49-50°C’lere çıkan sıcaklıklar, canlıların gölgede dahi hayati tehlikede olduğu koşullara yol açıyor. Meksika ve Brezilya tarihin en sıcak yaz mevsimine hazırlanıyor.

Avrupa’da henüz ateş yükselmedi ancakyaklaşan yaz özellikle İspanya’yı ve Fransa’yı çok zorlayacak görünüyor.

Türkiye 2024 yazına hızlı giriyor ve 40°C’ler henüz haziran başında kaydediliyor, ancak gelecek hafta çarşamba gününden itibaren batı ve kuzeybatı, hissedilir biçimde serinleyerek 23-25°C’lere gerileyebilir.

Uzun vadeli tahminlerde haziran ayının 2. ve 3. haftası, ilk haftasından daha ferah ve serin geçecek görünüyor.

Temmuz ve ağustosta uzun vadeli modellerde görünen tahmin, bu yaz mevsiminin Türkiye’de mevsim normallerinden 1.5 ila 2°C daha sıcak geçeceği yönünde.

Bu durum havanın sıkça 30°C’leri aşabileceği ve bazı zamanlarda 40’ların da üstünde günler geçireceğimiz anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x